Porównujesz: 0
Jakie kable wykorzystać do instalacji systemu wideodomofonowego?


Jakie kable wykorzystać do instalacji systemu wideodomofonowego?

Jakie kable wykorzystać do instalacji systemu wideodomofonowego?Systemy wideodomofonowe są powszechnie wykorzystywane zarówno przez firmy, spółdzielnie mieszkaniowe oraz klientów indywidualnych. Stanowią jeden z podstawowych sposobów zabezpieczenia posesji przed dostępem osób niepowołanych. Jednak, aby zapewnić systemowi długoletnią i bezawaryjną pracę należy dobrze zaplanować montaż, dobrać odpowiednie przewody i prawidłowo podłączyć urządzenia. W tej chwili możliwości instalacji oraz wykonania okablowania jest wiele, warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. W tym artykule postanowiliśmy podzielić się z Państwem naszą wiedzą i przygotowaliśmy krótki poradnik na temat właściwego doboru okablowania do instalacji wideodomofonowych.


Schemat podłączenia wideodomofonu
Schemat podłączenia wideodomofonu

System wideodomofonowy- jakie okablowania wybrać?


Przed przystąpieniem do zakupu systemu wideodomofonowego należy dokładnie zaplanować instalację oraz montaż urządzeń. Jest to istotne, żeby określić gdzie urządzenia zostaną zainstalowane, jakiej długości przewody musimy wykorzystać, czy instalacja przebiega na zewnątrz budynku, czy urządzenia wspierają standard PoE. Wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę, w innym wypadku dobór właściwego okablowania może być mocno utrudniony. Warto również uważnie przyjrzeć się zaleceniom producenta dotyczącego przebiegu instalacji urządzeń oraz propozycji podłączenia ich do sieci energetycznej.


Oczywiście instalacja wideodomofonu będzie miała miejsce zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego musimy wybrać odpowiednio przewody przystosowane do pracy w zmiennych warunkach środowiskowych, skrajnie niskich oraz wysokich temperaturach. Przewody zewnętrzne poprowadzone zostaną pod ziemią, ważne aby nie układać blisko siebie kabli wysokonapięciowych i niskonapięciowych oraz należy brać pod uwagę inne instalacje elektryczne, aby uniknąć zakłóceń elektromagnetycznych. W tym wypadku najczęściej preferowany jest kabel żelowany wielożyłowy, który jest bardzo odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne.


Ilustracja ukazująca kabel wielożyłowy żelowany class=
Kabel wielożyłowy żelowany stosowany w instalacjach wideodomofonów"

Do instalacji wewnętrznych najczęściej stosuje się przewód domofonowy YTDY, zazwyczaj o średnicy 0,5 mm. Kable tego typu zostały wykonane żył miedzianych jednodrutowych i pokryte polwinitem PVC (zarówno powłoka, jak i izolacja). W doborze właściwego kabla ma również istotny wpływ odległość, na jaką transmitowany będzie sygnał. Z tego względu wykorzystuje się przewody o większej ilości żył dla większych odległości. Ponadto praktyka ta stosowana jest przez wielu instalatorów, jako środek bezpieczeństwa w razie uszkodzenia jeden z żył. W tym wypadku wystarczy podłączyć dodatkową, a nie wymieniać cały przewód. Przewód wielożyłowy jest również polecany w przypadku systemów, dla których przewiduje się przyszłą rozbudowę i dodanie np. nowych funkcji do wideodomofonu.


Ilustracja ukazująca kabel domofonowy YTDY
Kabel domofonowy YTDY

W przypadku instalacji wewnętrznych powszechnie stosowane są kable UTP typu skrętka. Dzięki dużej elastyczności przeprowadzenie ich w instalacjach wewnątrz obiektów jest znacznie łatwiejsze. Tego typu przewody są najczęściej stosowane dla sieciowych systemów wideodomofonowych, które wspierają standard PoE. Power of Ethernet jest w tej chwili powszechnie wykorzystywany do podłączania urządzeń elektronicznych komunikujących się za pośrednictwem sieci IP. Za jego pomocą urządzenia można zasilać bezpośrednio z sieci Ethernet. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko czas i środki, ale również energie elektryczną (dużo bardziej wydajna praca). Kabel UTP kategorii 5e jest również niewrażliwy na zakłócenia elektromagnetyczne.


Ilustracja ukazująca kabel UTP typu skrętka
Kabel UTP typu skrętka wykorzystywany w instalacjach teleinformatycznych

Niektórzy instalatorzy stosują również standardowe kable koncentryczne, inaczej nazywane antenowymi. Wykorzystywane są również do instalacji urządzeń dla systemów monitoringu analogowego. Jest rozwiązanie dosyć kontrowersyjne, głównie ze względu na dużą wadliwość tego typu instalacji. Kable koncentryczne charakteryzują się niską wrażliwością na szumy i zakłócenia, jednak łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, dodatkowo ciężko jest dokładnie określić miejsce usterki.


Ilustracja ukazująca kabel koncentryczny
Kabel koncentryczny

Dla bardziej wymagających użytkowników, którzy lubią majsterkować jest również dostępnych wiele ciekawych sposób własnoręcznej izolacji przewodów wideodomofonowych. Można z powodzeniem wykorzystywać tzw. peszel (rura karbowana), koszulki termokurczliwe oraz dla trwałości izolacji polietylen (do stosowania na gorąco za pomocą pistoletu).ZYSKUJ WIĘCEJ!

Zapisz się i otrzymuj informacje o:
promocjach, okazjach, nowościach,
oraz cenne kody promocyjne!

Dodatkowo zapisując się do Newslettera
otrzymasz 50 zł na pierwsze zakupy

Zestaw kamer do biura

Biuro to miejsce, w którym zarówno pracownicy, jak i klienci powinni czuć się...

Zestaw kamer do domu

Dom jest dla większości z nas ostoją spokoju i bezpieczeństwa...

Zestaw kamer do firmy

Kamering wizyjny staje się powoli nieodłącznym elementem systemów...

Zestaw kamer do magazynu

Wysokiej klasy instalacje monitoringu wizyjnego są dziś...

Zestaw kamer do parkingu

Jak wiadomo systemy monitoringu szczególnie chętnie instalowane są w...

Zestaw kamer do przedszkola

Stale rozwijające się technologie monitoringu zdobywają coraz nowe...

Zestaw kamer do sklepu

Monitoring w sektorze handlu detalicznego sprawdza się już od wielu...

Zestaw kamer do szkoly

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

Zestaw kamer do uczelni

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

informacje o prezentowanej ofercie
Zobacz
jak stworzyć
SYSTEM KAMERINGU