Porównujesz: 0
Monitoring HDCCTV - kamery HD-SDI


Monitoring HDCCTV - kamery HD-SDI

Cieszące się ogromną popularnością analogowe systemy monitoringu wizyjnego posiadają pewną wadę. Jest nią stosunkowo niska rozdzielczość dostarczanego obrazu, którą ogranicza system telewizyjny PAL. Dotychczas wykorzystywane kamery analogowe nie były w stanie zaoferować nam obrazu w rozdzielczości większej od PAL D1, a jak wiadomo mniejsza rozdzielczość obrazu nie korzystanie wpływa na jego czytelność i szczegółowość, obniżając tym samym skuteczność rozpoznawania zarejestrowanych na nim osób i przedmiotów. Problem ten został całkowicie rozwiązano w sieciowych systemach telewizji przemysłowej, w których kamery megapikselowe dostarczają obraz w jakości Full HD i wyższej (brak górnej granicy rozdzielczości wynikającej z ograniczeń technologicznym).


W ostatnim czasie pojawiła się jednak alternatywa dla systemów monitoringu IP i kamer megapikseloweych, a jest nią najnowsze rozszerzenie systemów telewizji dozorowej CCTV w postaci otwartego standardu HDCCTV. Choć standard HDCCTV został opracowany z końcem 2010 roku, to dopiero teraz użytkownicy i instalatorzy systemów nadzoru wideo docenili jego zalety. Jego podstawowym celem jest połączenie infrastruktury dla wszystkich kamer w tym SD, IP i HD z zastrzeżeniem: łączymy tak jak w kamerach analogowych: punkt-punkt, nie mamy protokołu IP, czyli transmisja jest realizowana bez opóźnień. Z założenia HDCCTV ma być kompatybilne zarówno wstecz jak i z nowymi urządzeniami.


Systemy monitoringu HDCCTV buduje się w oparciu o kamery przemysłowe HD-SDI, które pozwalają na transmisję obrazu w wysokiej rozdzielczości bez kompresji i bez potrzeby używania protokołu TCP/IP i sieci komputerowej. Instalacje wizyjne tego typu jako medium transmisyjne wykorzystują tradycyjne okablowanie koncentryczne np. RG-59, które umożliwia transmisję obrazów w rozdzielczości 720p (1280x720) lub 1080p (1920x1080) na odległość do 100 m przy szybkości transmisji do 1,485 Gb/s (stosując przewody lepszej jakości, np. RG11/U dystans transmisji może zostać zwiększony o 20 – 30%).


Monitoring HDCCTV stanowi doskonałe połączenie najlepszych cech użytkowych oferowanych przez analogowe oraz sieciowe systemy telewizji dozorowej. Przede wszystkim jakość obrazu dostarczanego przez kamery HD-SDI jest dużo lepsza niż oferowana przez kamery IP o podobnej rozdzielczości. Lepsza jakość obrazu została uzyskana poprzez wyeliminowanie kompresji, pakietowej transmisji danych oraz opóźnień, które w przypadku źle zaprojektowanych sieci IP negatywnie wpływają na skuteczność pracy sieciowych systemów nadzoru wideo. Instalacja kamer w systemach HDCCTV jest bardzo łatwa, ponieważ przebiega w ten sam sposób co w tradycyjnych, analogowych systemach telewizji przemysłowej (połączenia punkt-punkt za pomocą okablowania koncentrycznego). Nie wymaga więc przeprowadzania dla techników specjalistycznych szkoleń z zakresu sieci LAN/WAN/Internet.


Obecnie trwają pracę nad standardem HDCCTV v2.0, który będzie zapewniał transmisję na dystans do 300 m bez konieczności stosowania wzmacniaczy. Dodatkowo przewidziana jest dwukierunkowa transmisja dźwięku i danych (np. do sterowania kamerami PTZ) oraz zasilanie realizowane w sposób przypominający działanie technologii PoE (ang. Power over Ethernet) stosowanej w kamerach IP.


Przykładowe rozwiązanie – telewizja dozorowa HDCCTV


Jedną z ciekawszych propozycji na budowę systemów nadzoru wideo w standardzie HDCCTV przygotowała firma Geovision. W jej ofercie znajdziemy zarówno kamery HD-SDI, jak i profesjonalne urządzenia do rejestracji materiałów wideo w rozdzielczości Full HD oraz zarządzania tego typu instalacjami.


Na szczególne wyróżnienie zasługują kamery przemysłowe HD-SDI z serii GV-SDI-BX100 (dostępne z wymiennym obiektywem CS o stałej ogniskowej 4 mm lub zmiennej ogniskowej 2.8 – 12mm). Oczywiście umożliwiają one transmisję obrazu w jakości Full HD 1080p bez kompresji za pomocą okablowania koncentrycznego. Dzięki zastosowanemu przetwornikowi obrazu CMOS z funkcją progresywnego, prawidłowo odwzorują sceny o dużym natężeniu ruchu (brak efektu rozmytych krawędzi poruszających się obiektów), i tym samym doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie zachodzi konieczność dokładnej identyfikacja osób i przedmiotów.


Kamera HD-SDI GV-SDI-BX100 4mm Geovision

Fot. Kamera przemysłowa HD-SDI GV-SDI-BX100 4mm GeovisionZnajdująca się na ich wyposażeniu funkcja Dzień/Noc z mechanicznym filtrem podczerwieni, pozwala na prowadzenie obserwacji w trybie całodobowym, natomiast szeroki zakres dynamiki WDR, znacznie poprawia rozpoznawalność detali w słabych warunkach oświetleniowych i przy znacznym oświetleniu tylnym. Dodatkową zaletą kamer przemysłowych HD-SDI firmy Geovision jest możliwość ich zdalnego sterowania za pomocą interfejsu RS-485 lub RS-422 (protokoły Pelco D/P).


Kamera HD-SDI GV-SDI-BX100  Geovision

Fot. Kamera HD-SDI GV-SDI-BX100 2.8 - 12 mm GeovisionDo rejestracji obrazów oraz zarządzania instalacją HDCCTV bazującą na kamerach HD-SDI Geovision, polecamy zastosowanie karty komputerowej DVR z serii GV-SDI-204, która pozwala na stworzenie niezwykle funkcjonalnego, niezawodnego i co ważniejsze skutecznego w działaniu systemu monitoringu wizyjnego. Karta DVR GV-SDI-204 została przystosowana do współpracy z maksymalnie 4 kamerami HD-SDI. Umożliwia ona zapis wizji z prędkością 100 klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli. Zapis materiałów wideo jest realizowany z wykorzystaniem sprzętowej kompresji H.264, która nie tylko zapewnia doskonałą jakość nagrań wideo, ale także zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć masową (niższe koszty eksploatacji systemu). Urządzenie pracuje w trybie PENTAPLEX, dzięki czemu jest w stanie równocześnie realizować wiele czynności, takich jak: podgląd na żywo, zapis, archiwizacja czy odtwarzanie zapisanych nagrań wideo. Warto także dodać, że przy pomocy karty GV-SDI-204 Geovision w łatwy sposób można stworzyć profesjonalny rejestrator hybrydowy na bazie komputera z systemem operacyjnym Windows (zapis wizji z kamer HD-SDI i kamer IP).


Karta PC DVR HD-SDI GV-SDI-204 Geovision

Fot. Karta PC DVR GV-SDI-204 Geovision

ZYSKUJ WIĘCEJ!

Zapisz się i otrzymuj informacje o:
promocjach, okazjach, nowościach,
oraz cenne kody promocyjne!

Dodatkowo zapisując się do Newslettera
otrzymasz 50 zł na pierwsze zakupy

Zestaw kamer do biura

Biuro to miejsce, w którym zarówno pracownicy, jak i klienci powinni czuć się...

Zestaw kamer do domu

Dom jest dla większości z nas ostoją spokoju i bezpieczeństwa...

Zestaw kamer do firmy

Kamering wizyjny staje się powoli nieodłącznym elementem systemów...

Zestaw kamer do magazynu

Wysokiej klasy instalacje monitoringu wizyjnego są dziś...

Zestaw kamer do parkingu

Jak wiadomo systemy monitoringu szczególnie chętnie instalowane są w...

Zestaw kamer do przedszkola

Stale rozwijające się technologie monitoringu zdobywają coraz nowe...

Zestaw kamer do sklepu

Monitoring w sektorze handlu detalicznego sprawdza się już od wielu...

Zestaw kamer do szkoly

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

Zestaw kamer do uczelni

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

informacje o prezentowanej ofercie
Zobacz
jak stworzyć
SYSTEM KAMERINGU