Porównujesz: 0
Jak zaplanować system monitoringu oraz alarmowy w swoim domu


Jak zaplanować system monitoringu oraz alarmowy w swoim domu

Systemy dozorowania stają się coraz bardziej dostępne dla klientów indywidualnych. Co zrobić, aby wybrać odpowiedni sprzęt, który umożliwi nam wykrycie niebezpiecznych zdarzeń w naszym domu oraz okolicy? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka prostych porad, aby zmaksymalizować wydajność twojego systemu, redukując tym samym koszty instalacyjne.

1.Planowanie i projektowanie systemu

Postęp technologii przyczynił się do niesamowitego rozwoju systemów dozorowania, które stają się jeszcze bardziej skuteczne. Jednak, aby nasz sprzęt do monitoringu oraz alarmowy pracował efektywnie musimy przystąpić do jego prawidłowego rozplanowania w naszym domu. Na początku musimy określić nasze potrzeby oraz uwzględnić warunki w jakich nasz system będzie pracował. Dobór sprzętu będzie przede wszystkim zależał od samego usytuowania w budynku oraz środowiska pracy.

 • Określ swoje potrzeby
 • Pamiętaj o dostosowaniu sprzętu do środowiska pracy
 • Przygotuj projekt systemu
Na tym etapie warto nie podejmować zbyt pochopnych decyzji, głównie dlatego, aby instalacja i montaż nie stały się kulą u nogi i nie przerosły naszych możliwości finansowych.

2. System monitoringu

Monitoring IP czy analogowy?

monitoring IP czy AnalogowyNie można ukrywać, że monitoring IP zdominował w dzisiejszych czasach rynek systemów CCTV. Szereg dodatkowych funkcji analitycznych, możliwość zdalnego podglądu, oraz dostępność sieci internetowych sprawiły, że nasi klienci coraz częściej sięgają po kamery tego rodzaju. Nie zapominajmy jednak, że funkcjonalność i efektywność systemu IP jest w dużej mierze zależna od struktury sieci komputerowej. Z tego względu powinniśmy w pierwszej kolejności określić kondycję naszej sieci lub pomyśleć o jej rozbudowie. Decydującymi czynnikami są: przepustowość, pamięć masowa, nadmiarowość oraz skalowalność systemu.

System przewodowy czy bezprzewodowy?

Systemy przewodowe są przeznaczone do profesjonalnych zastosowań, są również w większym stopniu odporne na czynniki zewnętrzne. Bezprzewodowość nie oznacza, że kamery nie potrzebują okablowania. Kamera musi zostać podłączona do nadajnika oraz zasilacza, aby prawidłowo funkcjonowała. Ponadto cena systemów bezprzewodowych jest znacznie wyższa niż przewodowych. Kamery przewodowe będą cieszyć się wyższą użytecznością oraz funkcjonalnością w naszym domu, przy okazji zredukujemy koszty całej instalacji.

Kamery- na co zwrócić uwagę

Na rynku CCTV spotkamy się z dużą konkurencją producentów, którzy będą gwarantować najwyższą jakość swoich modeli. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka czynników, aby nie dać się zwieść kolorowym reklamom.
 • Rozdzielczość- kamery stosowane do systemów monitoringu pozwalają generować obraz w jakości Full HD 1080p oraz HD 720p. Jest to standard jeśli chodzi o kamery przemysłowe, dlatego warto sprawdzić przed zakupem jakie są możliwości urządzeń, którymi się interesujemy. Rozdzielczość podawana jest w liniach telewizyjnych (TVL) i na jej podstawie możemy podzielić kamery na:

  1. Kamery o małej rozdzielczości (240-380 TVL)
  2. Kamery o standardowej rozdzielczości (420-480 TVL)
  3. Kamery o podwyższonej rozdzielczości (600 TVL)
  4. Kamery megapikselowe (700 TVL i więcej)

 • Obiektyw- warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kąt widzenia, typ ogniskowej, typ przesłony. Powszechnie stosowane są obiektywy standardowe (kąt widzenia 35-64 stopni), o zmiennej ogniskowej, która dostosowuje się do otoczenia pracy. Powszechnie spotykane są obiektywy z automatyczną przesłoną (auto-iris), która dopasowuje się do oświetlenia. Warto również pamiętać, że im mniejsza wartość przesłony (F), tym więcej światła będzie przepuszczał obiektyw.

 • Promiennik IR- umożliwia rejestrację obrazu w dzień i w nocy. Dzięki zastosowanym diodom LED kamera jest w stanie prowadzić obserwację w ciemności. Należy pamiętać, że zasięg promiennika jest zależny od ilości diod (im większa liczba diod, tym większy jest zasięg promiennika). Promiennik IR jest zazwyczaj stosowany w kamerach zewnętrznych.

 • Obudowa- chroni naszą kamerą przed czynnikami atmosferycznymi oraz aktami wandalizmu. Normy szczelności wyrażane są za pomocą współczynnika IP. Standardowo spotykane są obudowy IP66, które gwarantują wodoszczelność oraz wandaloodporność.

3. System alarmowy

monitoring IP czy AnalogowyMożliwości dzisiejszych systemów alarmowych są znacznie większe niż parę lat temu. Pozwalają rejestrować próby włamania i wtargnięcia, a nawet sygnalizować o zalaniu pomieszczenia wodą lub użycia gazów usypiających. W tym dziale postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących systemów alarmowych.

Więcej znaczy lepiej?

Skuteczność naszego systemu alarmowego jest w dużej mierze zależna od jego właściwego rozplanowania. Dostosujmy preferencje do osób mieszkających w domu lub mieszkaniu, aby ograniczyć występowanie fałszywych alarmów i zmaksymalizować efektywność systemu. Dobierając czujki do naszych potrzeb warto pamiętać, że im jest ich więcej, tym mieszkanie lub dom jest bezpieczniejsze. Włamania są z reguły planowane, a sami włamywacze mają dużą wiedzę na temat systemów alarmowych. Lepsze i bardziej zaawansowane zabezpieczenie utrudni włamywaczom wtargnięcie do twojego domu.

Inteligentne czy standardowe systemy alarmowe?

Coraz częściej mówi się o inteligentnych systemach alarmowych. Rozwiązanie te są nie tylko bardzo wydajne, ale również użyteczne. Zabezpieczenie domu na wypadek włamania lub wybuchu pożaru idzie w parze z wieloma praktycznymi funkcjami m.in.: zdalne otwieranie bramy wjazdowej, regulacja oświetlenia, opuszczanie rolet okiennych, czy włączanie zraszaczy ogrodowych. Jeżeli zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie możemy zarządzać naszym system zdalnie poprzez aplikacje mobilne oraz otrzymywać wiadomości na telefon z opisem zdarzeń. Cena jest w takim przypadku znacznie wyższa, ale może warto przemyśleć taką opcję jeżeli ciągle zapominamy gasić światła w mieszkaniu lub chcemy odpowiednio zarządzać energią grzewczą.

Planowanie systemu alarmowego

Jak już zdecydowaliśmy się na instalację systemu alarmowego w naszym domu, warto przystąpić do jego zaplanowania. Prawidłowe działanie czujek jest zależne od ich prawidłowego usytuowania w domu. Należy pamiętać, że wiele czynników może utrudniać pracę czujników jak np.: występowanie psów i kotów, umiejscowienie czujek ruchu PIR w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach, w bliskości do wywietrzników powietrza lub gdy zostaną zamontowane pod złym kątem. Instalacja powinna przebiegać pod okiem fachowców, którzy określą użyteczność czujników do miejsca i sytuacji, co w przyszłości pozwoli ograniczyć występowanie fałszywych alarmów.

4. Podsumowanie

Określmy swoje potrzeby, aby dopasować odpowiednie urządzenia do system monitoringu oraz systemu alarmowego. Zaplanujmy nasze systemy, aby w przyszłości wykorzystać w 100% ich możliwości. Pamiętajmy, aby podczas instalacji korzystać z usług fachowców, którzy określą użyteczność danego sprzętu do warunków pracy, co bezpośrednio wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie systemu.


ZYSKUJ WIĘCEJ!

Zapisz się i otrzymuj informacje o:
promocjach, okazjach, nowościach,
oraz cenne kody promocyjne!

Dodatkowo zapisując się do Newslettera
otrzymasz 50 zł na pierwsze zakupy

Zestaw kamer do biura

Biuro to miejsce, w którym zarówno pracownicy, jak i klienci powinni czuć się...

Zestaw kamer do domu

Dom jest dla większości z nas ostoją spokoju i bezpieczeństwa...

Zestaw kamer do firmy

Kamering wizyjny staje się powoli nieodłącznym elementem systemów...

Zestaw kamer do magazynu

Wysokiej klasy instalacje monitoringu wizyjnego są dziś...

Zestaw kamer do parkingu

Jak wiadomo systemy monitoringu szczególnie chętnie instalowane są w...

Zestaw kamer do przedszkola

Stale rozwijające się technologie monitoringu zdobywają coraz nowe...

Zestaw kamer do sklepu

Monitoring w sektorze handlu detalicznego sprawdza się już od wielu...

Zestaw kamer do szkoly

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

Zestaw kamer do uczelni

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

informacje o prezentowanej ofercie
Zobacz
jak stworzyć
SYSTEM KAMERINGU