Porównujesz: 0
Sterowanie monostabilne i bistabilne


Sterowanie monostabilne i bistabilne

Sterowanie monostabilne i bistabilneTerminy te bardzo często pojawiają się w branży elektronicznej, w dziedzinie systemów alarmowych, a także inteligentnych rozwiązań do domów. Monostabilność i bistabilność mogą odnosić się do pracy systemu alarmowego, oświetlenia, lub kontrolerów i czytników wykorzystywanych w systemach kontroli dostępu. To w jaki sposób będziemy sterować urządzeniami, a przede wszystkim w jaki sposób będziemy je zasilali zależy od naszych potrzeb lub zastosowanego rozwiązania technicznego. W tym artykule postanowiliśmy przygotować krótki artykuł dotyczący tych dwóch ważnych terminów, które często pojawiają się w sektorze security.


Monostabilność


Sterowanie monostabilne nazywane jest też impulsowym i jest powszechnie stosowane w różnego rodzaju instalacjach elektronicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik wykonuję tylko jedną komendę, na przykład włącza czuwanie centrali alarmowej, a system automatycznie po upływie konkretnego czasu wyłączy czuwanie. W tym wypadku osoba jest odpowiedzialna tylko za jedną akcję, dalsze działanie następuje automatycznie. Rozwiązanie to jest w tej chwili powszechnie wykorzystywane w systemach kontroli dostępu. W momencie przyłożenia karty do czytnika, kontroler wysyła krótki impuls do siłownika bramy lub elektrozaczepu zamontowanego w furtce, po upływie określonego czasu brama lub drzwi zostają otworzone. Użytkownik otrzyma dostęp do chronionej strefy po upływie określonego czasu, który został zdefiniowany przez instalatora lub administratora budynku.


Sterowanie monostabilne jest również wykorzystywane w centralach alarmowych, np. w modułach komunikacyjnych GSM do central alarmowych firmy Satel. Pozwala on użytkownikom zaprogramować wyjście załączania i wyłączania czuwania za pomocą wiadomości sms. W tym wypadku możemy ustalić po jakim upływie czasu, system automatycznie wyłączy czuwanie. Decydując się na taki rodzaj sterowania, należy pamiętać o wykorzystaniu większej ilości wyjść alarmowych, czy to w centrali, czy przez moduł komunikacyjny. W innym wypadku może okazać się, że użytkownik będzie miał do dyspozycji tylko jeden sms do sterowania, co będzie mało efektowne.


Ilustracja ukazująca menu do sterowania monostabilnego
Panel sterowania monostabilnego, ustawienia czuwania alarmu

Bistabilność


Sterowanie bistabilne rządzi się innymi prawami niż sterowanie monostabilne. W tym wypadku użytkownik sam decyduje o momencie wyłączenia i włączenia urządzenia lub podania napięcia (np. oświetlenie). We wcześniejszym rozwiązaniu mieliśmy do czynienia z impulsem, a w tym wypadku z kontrolą stanu. Oznacza to, że jeżeli użytkownik włączył czuwanie w centrali alarmowej, do musi je również wyłączyć i może zrobić to w dowolnym momencie. Jest to szczególnie wygodne w przypadku zarządzania system w sposób zdalny za pomocą telefonu komórkowego. W ten sposób możemy z poziomu aplikacji mobilnej sterować stanem centrali alarmowej w zależności od sytuacji, potrzeb lub w czasie nieoczekiwanej wizyty. Na rozwiązanie bistabilne decyduje się również sporo osób, które tworzą system oświetlenia w domu. Wykorzystując przekaźniki bistabilne można wykorzystać funkcję zdalnego sterowania z pilota, utworzyć więcej punktów sterowania oświetleniem. Taka instalacja jest jednak droższa (więcej kabla, koszt przekaźników bistabilnych), ale niesie ze sobą wiele korzyści, wygody i swobody użytkowania.


Ilustracja ukazująca przekaźnik bistabilny wykorzystywany w instalacjach elektrycznych
Przykładowy przekaźnik bitabilny

Podsumowanie


Przedstawione wyżej sposoby sterowania są powszechnie stosowane w instalacjach elektrycznych. Projektując dowolny system zabezpieczeń należy jednak dobrze się zastanowić, kiedy lepiej jest skorzystać z jednego lub drugiego rozwiązania. W innym wypadku może dojść do sytuacji, gdzie będziemy mieli ograniczone możliwości sterowania lub będzie ono bardzo nie wygodne. W przypadku sterowania monostabilnego atutem jest automatyka, co świetnie sprawdzi się w systemach kontroli dostępu, inteligentnego domu, lub systemów domofonowych. W ten sposób w momencie otwarcia bramy wjazdowej za pomocą telefonu, system automatycznie zamknie ją po upływie określonego czasu. Możemy również w ten sposób zaprogramować scenariusze pracy systemu w domu, stworzyć harmonogramy, w których konkretne urządzenia będą pracowały przez określony czas.


Sterowanie bistabilne wydaję się być bardziej wygodne, głównie ze względu na swobodę i kontrolę użytkowania. W tym wypadku my sami decydujemy kiedy ma nastąpić włączenie danego urządzenia i koniec jego pracy. Z tego względu możliwość sterowania bistabilnego często spotykana jest w centralach alarmowych, modułach komunikacyjnych, systemach oświetlenia. Na uwagę zasługuje również możliwość zdalnego sterowania z poziomu specjalnych pilotów lub kontrolerów radiowych oraz zdalnego z wykorzystaniem telefonu komórkowego.


W nowoczesnych centralach alarmowych firmy Satel z serii INTEGRA wykorzystano zarówno sterowanie monostabilne, jak i bistabilne. Jest to bardzo wygodne głównie w sytuacji, gdy system zabezpieczeń jest zintegrowany np. z rozwiązaniem do zarządzania automatyką budynkową lub systemem kontroli dostępu. W ten sposób podczas programowania urządzeń możemy wybrać najkorzystniejszą opcję sterowania, aby najefektywniej wykorzystać możliwości systemu.


Ilustracja ukazująca centralę alarmową firmy Satel z serii INTEGRA
Przykładowa centrala alarmowa firmy Satel z serii INTEGRA

Oszczędność energii


Należy zwrócić również uwagę na znacznie mniejsze zużycie prądu przez przekaźniki bistabilne aniżeli przekaźniki monostabilne. Podstawowa różnica polega na tym, że przekaźniki bistabilne pobierają energię tylko przez chwilę, w momencie zamykania, otwierania lub przełączania styków. Takie rozwiązanie spowodowało jednak znaczące zmiany w budowie takich urządzeń. Styki przekaźnika ustawione są w specjalnym położeniu przy użyciu specjalnego materiału obwodu magnetycznego z wbudowanym magnesem. Załączenie styków następuje w momencie podania napięcia, czyli podobnie jak w przypadku standardowego przekaźnika, ale w tym wypadku nie stosuje się napięcia stałego. Przede wszystkim pozwala to zaoszczędzić energię, z drugiej strony samo urządzenie nie jest przystosowane do takiego zasilania. W urządzeniu zdefiniowany jest impuls przełączający o określonym czasie trwania, np. 50 ms.


Załączenie napięcia powoduje wymuszenie zetknięcia styków przekaźnika, które przytrzymywane są przez wbudowany elektromagnes. Jeżeli chcemy wyłączyć przekaźnik musimy podać na cewkę napięcie o odwrotnej polaryzacji, aby elektromagnes powrócił do ułożenia wyjściowego, dzięki czemu styki przekaźnika zostaną rozłączone. Taki układ pobiera znacznie mniej prądu, przy zasilaniu 3 V przekaźnik bistabilny pobiera do kilkunastu miliamperów. Przy użyciu standardowych baterii R6 urządzenie może z powodzeniem pracować nawet przez 5 lat.


Ilustracja ukazująca najprostszy układ sterowania przekaźnikiem bistabilnym
Schemat ukazujący najprostszy układ sterowania przekaźnikiem bistabilnym


ZYSKUJ WIĘCEJ!

Zapisz się i otrzymuj informacje o:
promocjach, okazjach, nowościach,
oraz cenne kody promocyjne!

Dodatkowo zapisując się do Newslettera
otrzymasz 50 zł na pierwsze zakupy

Zestaw kamer do biura

Biuro to miejsce, w którym zarówno pracownicy, jak i klienci powinni czuć się...

Zestaw kamer do domu

Dom jest dla większości z nas ostoją spokoju i bezpieczeństwa...

Zestaw kamer do firmy

Kamering wizyjny staje się powoli nieodłącznym elementem systemów...

Zestaw kamer do magazynu

Wysokiej klasy instalacje monitoringu wizyjnego są dziś...

Zestaw kamer do parkingu

Jak wiadomo systemy monitoringu szczególnie chętnie instalowane są w...

Zestaw kamer do przedszkola

Stale rozwijające się technologie monitoringu zdobywają coraz nowe...

Zestaw kamer do sklepu

Monitoring w sektorze handlu detalicznego sprawdza się już od wielu...

Zestaw kamer do szkoly

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

Zestaw kamer do uczelni

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

informacje o prezentowanej ofercie
Zobacz
jak stworzyć
SYSTEM KAMERINGU