Porównujesz: 0
Kompendium wiedzy

Poznaj zagadnienia ułatwiające wybór asortymentu

10/100 Base-T jest to specyfikacja IEEE 802.3, która definiuje sieć Ethernet o przepustowości 10 Mb/s i 100 Mb/s.

IP (ang. Internet Protocol) to protokół komunikacyjny. Stosowany jest powszechnie w Internecie oraz sieciach. Znalazł swoje zastosowanie również w kamerach, ponieważ dzięki niemu istnieje możliwość przesyłania obrazu, co pozwala na pokonanie bariery analogowej telewizji przemysłowej jaką jest telewizyjna rozdzielczość PAL (w Europie) lub NTSC (w Ameryce). Warto zapoznać się z tematem Kamer IP.

AES (ang. Automatic Electronic Shutter)- Automatyczna Elektroniczna Migawka. Jest to funkcja wykorzystywana najczęściej przy obiektywach manualnych, w których ilość rejestrowanego światła jest regulowana przy wykorzystaniu czasu naświetlania oraz wzmocnienia. Kamera sama dostosowuje czas ekspozycji do panujących warunków oświetleniowych.

AGC (ang. Automatic Gain Control) jest to układ samoczynnie regulujący współczynnik wzmocnienia napięciowego wzmacniacza. Pozwala na utrzymanie stałego poziomu jakości sygmału w odbiornikach radiowych i telewizyjnych. Bazuje na układzie samoczynnie regulującym współczynnik wzmocnienia napięciowego wzmacniacza.

AI znane również jako Auto Iris. System, umożliwiający automatyczne otwieranie przysłony. Pozwala na samoczynne dostosowanie właściwej ilości światła, które dostarczane jest przez obiektyw do przetwornika kamery.

ALPR jest to funkcja automatycznego LPR (ang. Licence Plate Recognition). Pozwala ona na automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych pojazdów przez kamery. Niektóre urządzenia wyposażone w funkcję ALPR posiadają również funkcję robienia zdjęć twarzy osoby prowadzącej pojazd.

Średnica otworu wyznaczonego przez listki przysłony. Im wyższa jest wartość apertury kamery, tym większą głębią ostrości charakteryzują się obrazy generowane za jej pomocą. Wartość apertury decyduje o tym, czy obiektyw klasyfikowany jest jako jasny lub ciemny.

Adaptacyjna reprodukcja tonów jest to system, który odpowiada za samoczynną regulację czytelności całości w zarejestrowanym obrazie. Dzieje się tak, ponieważ zachowuje on optymalny poziom jasności wszystkich fragmentów obrazu.

ATW (ang. Automatic Tracking White Balance) to skrót nazwy funkcji, której polskim odpowiednikiem jest rozwinięcie Automatyczne Śledzenie Balansu Bieli. Jest to tryb balansu bieli, który redukuje migotanie obrazu przy świetle jarzeniowym, lampach sodowych czy w tunelach.

System automatycznego otwierania przysłony. Umożliwia samoczynne dostosowanie właściwej ilości światła dostarczanego przez obiektyw do przetwornika kamery.

AutoPlayback jest to funkcja umożliwiająca pełny zapis sekwencji ruchu kamery PTZ, która pozwala na późniejsze odtworzenie tej sekwencji. Dzięki temu istnieje możliwość zaprogramowania stałej trasy dozorowej kamery.

Autotracking jest to zaawansowana technologia umożliwiająca automatyczne śledzenie obiekty znajdującego się w polu widzenia kamery. Funkcja ta pozwala na natychmiastowe podjęcie działań przez osobę nadzorującą monitoring, ponieważ nie musi ona już ręcznie sterować kamerą w celu nagrania intruza. Dodatkowo zakup kamer z funkcją Auto Trackingu pozwala na zmniejszenie kosztów instalacji, ponieważ jedna kamera z funkcją Autotracking może z powodzeniem zastąpić kilka standardowych kamer sieciowych.

AVI (ang. Automatic vehicle identification) to funkcja pozwalająca na identyfikację pojazdów poprzez odczytywanie numerów tablic rejestracyjnych w ramach inteligentnych systemów dozorowych. Prezentowana technologia stosowana jest w kamerach, wideoserwerach, rejestratorach oraz specjalnych aplikacjach, które umożliwiają zarządzanie odczytywanymi danymi oraz ich archiwizację. Niektóre urządzenia obsługujące technologię AVI pozwalają również na robienie zdjęć twarzy kierowcy pojazdu, co dodatkowo ułatwia identyfikację.

AWB (ang. Automatic White Balance) - Automatyczny balans bieli. Jest to funkcja, której przeznaczeniem jest umożliwienie kamerze automatycznej regulacji koloru wyjściowego w celu nadania naturalnych barw w przypadku światła o różnej temperaturze barwowej. Dzięki niej obraz nawet w bardzo zmiennych warunkach oświetleniowych pozostanie wyraźny i czytelny.

Bilinx jest to opracowana przez firmę Bosch technologia, która pozwala na przesyłanie, przy użyciu standardowego przewodu koncentrycznego, sygnałów telemetrycznych. Poprawia to wygodę obsługi istniejących instalacji, ponieważ nie ma potrzeby uzyskania bezpośredniego dostępu do urządzenia w celu dokonania zmian. Dodatkowo obniża koszty instalacji, ponieważ zbędne jest doprowadzenie dodatkowych przewodów służących do przesyłania danych sterujących.

BLC (ang. Back Light Compensation) - Kompensacja światła tylnego. Pozwala na zmianę sposobu pomiaru światła i doboru ekspozycji. Przekłada się to na poprawne odwzorowanie elementów, które znajdują sie w nadmiernie oświetlonym miejscu lub w cieniu. Polega to na selektywnym wzmacnianiu partii obrazu, w celu skompensowania dużych różnic w kontraście.

BNC (ang. Bayonet Neill-Concelman) jest to złącze pozwalające na łączenie sieci zbudowanych z kabli koncentrycznych w systemach telewizji przemysłowej CCTV. Złącze to jest stosowane w kamerach analogowych oraz rejestratorach.

Jest to urządzenie umożliwiające pomiar energii, która przenoszona jest przez promieniowanie w jak najszerszym zakresie długości fal - intencjonalnie w pełnym zakresie. Oznacza to, że zdecydowana większość bolometrów wrażliwa jest na światło widzialne oraz podczerwone. W branży monitoringu bolometry stosowane są w kamerach termowizyjnych. Umożliwia to obrazowanie termowizyjne.

BVMS (ang. Bosch Video Management System) - system zarządzania wideo stworzony przez znaną firmę Bosch. Jest on bardzo rozległy oraz elastyczny. Jego działanie opiera się na architekturze klient-serwer, która posiada ogromne możliwości konfiguracyjne. Dodatkowo jest łatwa w zarządzaniu oraz skalowaniu.

Większość kamer dozorujących posiada mocowanie typu C. Oznacza ono położenie obiektywu w odległości 17,5mm od wbudowanego przetwornika (bez względu na jego wielkość). Uniwersalne obiektywy typu C mogą być instalowane zarówno w kamerach z mocowaniem C jak i CS, jednak w tym drugim przypadku, należy przymocowywać je za pomocą dodatkowego pierścienia dystansowego.

Pozaukładowa jednostka miary długości, drogi, wysokości i szerokości. Wartości wyrażone w calach zakończone są cudzysłowem " lub skrótem in (z ang.: inches).

1" = 1in = 25,4mm

W calach, najczęściej podawana jest długość przekątnej ekranu, przetwornika i obiektywu.

CCIR (fr. Comité consultatif international des radiocommunications) - Międzynarodowy Doradczy Komitet Radiokomunikacyjny. Organizacja, której głównym zadaniem było ustanowienie standardów czarno-białej telewizji w Europie. W dniu dzisiejszym skrót ten jest używany w odniesieniu do kamer czarno-białych. Dla kamer kolorowych, przemysłowych jest to skrót CCTV.

Inaczej telewizja przemysłowa (skrót z ang. closed-circuit television). Określenie instalacji wideo nadzoru w zamkniętym systemie odbiorczym. Telewizyjne systemy dozorowe umożliwiają obserwację, wykrywanie, rejestrowanie oraz sygnalizowanie o zagrożeniu m. in. kradzieżach, uszkodzeniach mienia (pożar, akty wandalizmu), czy włamaniach.

Chrominancja odpowiada za nasycenie oraz odcień koloru. Jest to składowa cyfrowego lub analogowego sygnału obrazu kolorowego.

CIF (ang. Common Intermediate Format) jest to rozdzielczość, która w systemie PAL posiada wymiary 352 × 288 pikseli. Pochodna rozdzielczości D1.

Z angielskiego: Car plate recognition. Funkcja umożliwiająca odczytywanie tablic rejestracyjnych pojazdów. Kamery, rejestratory oraz wideoserwery wyposażone w tę funkcję są najczęściej wykorzystywane w systemach inteligentnego monitoringu wizyjnego. Dodatkowo funkcja CPR często zawarta jest w aplikacjach, które pozwalają na zarządzanie odczytywanymi danymi oraz ich archiwizację. Niektóry urządzenia z funkcją CPR oprócz odczytywania numerów tablic rejestracyjnych umożliwiają wykonywanie zdjęć twarzy kierowcy, co znacząco ułatwia identyfikację.

CRT (ang. Cathode Ray Tube) inaczej lampa kineskopowa. CRT jest to potoczne określenie na monitory kineskopowe, które powoli wychodzą z użycia.

Kamery z mocowaniem typu CS są najczęściej wybierane do instalacji CCTV. Przetwornik w kamerach tego rodzaju, znajduje się w odległości 12,5mm od obiektywu.

Obiektywy typu CS mogą być wykorzystywane wyłącznie w kamerach z mocowaniem tego samego rodzaju. Łączenie ich z kamerami z mocowaniem typu C może powodować permanentne uszkodzenie matrycy - a co za tym idzie - trwałe zniszczenie urządzenia monitorującego.

Jeden z najważniejszych parametrów kamer telewizji przemysłowej. Określany poprzez najniższe natężenie jasności, które jest niezbędne do generowania obrazu. Im niższa wartość luksów (lx), tym lepsze dostosowanie urządzenia do pracy w słabo oświetlonych lokalizacjach. Czułość ma szczególnie wysokie znaczenie dla kamer zewnętrznych.

Do generowania obrazu, każda kamera wymaga przynajmniej minimalnego oświetlenia. Czułość na poziomie 0lx oznacza więc przystosowanie do pracy w całkowitych ciemnościach - co jest możliwe tylko i wyłącznie po wyposażeniu urządzenia w oświetlacz podczerwieni.

Wpływ na czułość urządzenia ma wiele czynników, m. in.:

D1 jest to pełna rozdzielczość obrazu. Dla standardu PAL wynosi ona 704 × 576 pikseli, a dla NTSC jest równa 704 × 480 pixeli. Jedną z jej pochodnych jest rozdzielczość CIF.

DC (ang. Direct Current) - Sterowanie stałoprądowe. Parametr określający sposób sterowania przysłoną obiektywu. Jego poprzednikiem jest sterownie typu Video, które aktualnie wychodzi z użytku.

DIP switch (ang. dual in-line package switch) - manualne przełączniki, które stosowane są od wielu lat jako zastępstwo dla zworek. Charakteryzują się dużo większą wygodą niż ich poprzedniki. Stosowane są w branży systemów zabezpieczeń ułatwiając przy tym znacząco zmianę ustawień urządzenia.

Obiektywy Direct Drive charakteryzują się tym, że automatyczne sterowanie przesłoną odbywa się bezpośrednio z kamery (w przeciwieństwie do obiektywów Video Drive). Dzięki temu, że nie posiadają w sobie żadnych elementów elektronicznych ich koszt jest dużo niższy nić obiektywów Video Drive.

DIS (ang. Digital Image Stabilizer) - cyfrowy stabilizator obrazu.

DNR (ang. Digital Noise Reduction) - Cyfrowa redukcja szumów. Algorytm pozwalający na usuwanie szumów pojawiających się na obrazie przy dużym wzmocnieniu sygnału. Może przekładać się na pojawianie się smug z tyłu poruszających się obiektów.

DSP (ang. Digital Signal Processor) jest to układ odpowiedzialny za obróbkę oraz przetwarzanie zarejestrowanego obrazu - czyli za jego wyostrzenie, odszumienie, poprawienie kontrastu itp.. Innymi słowy jest to procesor sygnałowy.

EFR (ang. Enhanced Flicker Reduction) - zaawansowana funkcja pozwalająca na redukcję migotania obrazu. Została wprowadzona przez firmę Pixim wraz z ich nowoczesnymi, szerokodynaimcznymi przetwornikami. Umożliwia redukcję zanikania i migotania obrazu, która spowodowana została przez świetlówki lub diody LED.

EIS - Elektroniczna stabilizacja obrazu (ang. Electronic Image Stabilization) jest to funkcja, której zadaniem jest elektroniczne stabilizowanie obrazu w procesie przetwarzania obrazu powstającego na matrycy kamery bądź aparatu. To co dzieje się w przetworniku na bieżąco śledzone jest przez procesor obrazu. Dane z przetwornika są analizowane przy użyciu zaawansowanych algorytmów wykrywających, a następnie mierzących ruch powstającego obrazu. Po wykryciu wstrząsu przez algorytm zostaje wykonane odpowiednie przekształcenie - najczęściej jest to przesunięcie. Dzięki temu obraz wychodzi ostry i przejrzysty.

EIS - Elektroniczna stabilizacja obrazu

EnviroDome jest to kamera z ochroną przeciw złym warunkom atmosferycznym. Dzięki wysokiej odporności na wpływ zgubnych warunków atmosferycznych może być ona montowana na zewnątrz budynku w praktycznie każdym klimacie.

Rybie oko (ang. Fisheye) jest to rodzaj obiektywy do kamer oraz aparatów fotograficznych, który posiada nieskorygowaną dyskorsję. Objawia się to w tym przypadku "beczkowatymi" zniekształceniami obrazu. Kąt widzenia w przeciętnym obiektywie typu fisheye to 180°-220°. Obiektywy typu rybie oko dzielą się na dwa rodzaje: kołowe oraz pełnoklatkowe. W tym pierwszym obraz stanowi koło w kadrze zaś w tym drugim zajmuje on cały kadr. Prostym przykładem działania obiektywu typu fishey jest popularny wizjer-"judasz" montowany w drzwiach.

FLC (ang. Flickerless). Funkcja usuwająca migotanie obrazu. Blokuje czas ekspozycji na 1/120 sekundy. Pozwala na usunięcie migotania obrazu w pomieszczeniach, które oświetlane są przy użyciu światła jarzeniowego. Dzięki temu kamery posiadające czas naświetlania 1/50s nie sprzęgają się z migotaniem świetlówek, które zasilane są napięciem zmiennym o częstotliwości 50Hz.

FPS (ang. frames per second) czyli klatki na sekundę. Jest to miara płynności obrazu używana w animacjach, grach oraz filmach. Im większa ilość klatek na sekundę tym obraz jest płynniejszy. Niski współczynnik FPS oznacza widoczne klatkowanie obrazu, które może kojarzyć się widzowi z pokazem slajdów. Wrażenie płynnego obrazu w kamerze zaczyna występować przy około 15 klatkach na sekundę. Poniżej tej wartości widoczne jest jego klatkowanie. W telewizji ilość wysyłanych klatek dla systemu PAL oraz SECAM równa jest 25, dla systemu NTSC jest to 29,97. W zależności od częstotliwości odświeżania monitora ludzkie oko jest w stanie rozróżnić 50 kl/s lub 120 kl/s.

G-Sensor zwany również przyspieszomierzem czy akceleratorem służy do wykrywania ruchu oraz przeciążeń urządzenia. W kamerach przemysłowych (min. w rejestratorach jazdy) stosowany jest właśnie do wykrywania przeciążeń. W przypadku nagłego zmniejszenia prędkości, które skutkuje zwiększeniem przeciążeń możliwe jest np. zablokowanie możliwości usunięcia czy nadpisania nagrania. Dzięki temu w przypadku wypadku dowód sam się zachowa, nawet jeżeli nie zostanie naciśnięty specjalny przycisk.

Wyznacza zakres, w którym obiekty rejestrowane przez obiektyw mają klarowne, ostre kontury. Im wyższa głębia ostrości, tym więcej obiektów znajdujących się na różnych planach ma wyraźne kształty. Niska głębia ostrości pozwala na maksymalnie precyzyjne odwzorowanie detalu (np. pojedynczego, drogocennego obiektu) na zamazanym tle.

Nowoczesna technologia łącząca funkcjonalność systemu CCTV z najwyższymi rozdzielczościami kamer IP. Monitoring HD-SDI oznacza system nadzoru wizyjnego, który oferuje nagrania w jakości 1,3 ~ 2mpix (720 ~ 1080p). Panoramiczny obraz dostarczany przez kamery HD-SDI cechuje się trzy, a czasem nawet pięciokrotnie wyższą jakością, w porównaniu do standardowych kamer przemysłowych.

Aby zachować doskonałą jakość obrazu dostarczanego przez kamery HD-SDI konieczne jest podłączenie ich do specjalnych rejestratorów HD-SDI.


Porównanie obrazu z kamery GeoVision HD-SDI z kamerą analogową.

HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface) jest to interfejs, który pozwala na przesyłanie niekompresowanego obrazu oraz dźwięku w postaci cyfrowej. Złącze HDMI umożliwia na łączenie ze sobą dowolnych,z godnych ze standardami urządzeń takich jak kamery, rejestratory, odtwarzacze DVD i Blu-ray, konsole gier, komputery, monitory oraz telewizory cyfrowe. Przy zastosowaniu kabli wykonanych zgodnie z zaleceniami HDMI Working Group maksymalna odległość transmisji to 15 metrów. Większość kabli dostępnych na rynku jest w stanie przesyłać dane na odległość 3-5 metrów. W przypadku dalszych odległości zachodzi potrzeba zastosowania repeaterów - regeneratorów sygnału.

IR (ang. Ifrared) - Podczerwień jest to promieniowanie elektromagnetyczne, które posiada długość fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Dzięki temu jest ono niewidoczne. Promieniowanie podczerwone jest bardzo często stosowane w kamerach, co pozwala na całodobowe prowadzenie monitoringu bez montażu dodatkowego oświetlenia. Istnieje możliwość dokupienia osobnego oświetlacza podczerwieni.

Oświetlacze IR LED są to urządzenia umożliwiające generowanie światła w zakresie bliskiej podczerwieni (fale o długości z zakresu 700 - 1000 nm). Im dłuższa jest długość fali tym mniej widoczne dla oka ludzkiego jest jego światło. Oświetlacze IR LED wyposażone są w filtry, które regulują widoczność oświetlenia dla oka ludzkiego: 750 nm (widoczne żarzenie reflektora), 830 nm („efekt matowy” - prawie niewidoczny dla oka) i 940 nm (niewidoczny dla oka ludzkiego).Oświetlacz IR LED

IVDM (ang. Intelligent Video Motion Detection) - system inteligentnej detekcji ruchu. Został zaprojektowany przez firmę Bosch. Pozwala na złożoną analizę obrazu, która umożliwia między innymi wykrycie pozostawionych przedmiotów czy kierunku poruszania się obiektów.

Jest to w pełni zintegrowana kamera posiadająca szybki mechanizm uchylno-obrotowy oraz funkcję zoomu. Jej podzespoły zainstalowane są w wandaloodpornych kamerach kopułkowych. Kamery typu AutoDome pozwalają na pełny monitoring obszaru w zakresie 360 stopni.

Znana również jako kamera przemysłowa lub kamera analogowa. Kamery tego typu przeznaczone są do budowy systemów telewizji przemysłowej. Podział kamer CCTV odbywa się ze względu na typ obudowy oraz na przeznaczenie.

Podział kamer analogowych ze względu na typ obudowy:

Podział kamer przemysłowych ze względu na przeznaczenie:

Posiada specjalną konstrukcję umożliwiającą wgląd w trudno dostępne miejsca oraz wnętrza maszyn, bez konieczności ich demontażu. Kamery tego rodzaju posiadają zróżnicowane kształty i funkcje - w zależności od ich przeznaczenia.


Przykładowe kamery inspekcyjne:


LC-15-CM12L


Kamera inspekcyjna LC-15-CM12L


LC-151


Bezprzewodowa kamera inspekcyjna LC-151

Kamery sieciowe to nowoczesne kamery przemysłowe z wbudowanym wideoserwerem. Kamery tego rodzaju (w przeciwieństwie do kamer analogowych) do archiwizacji obrazu nie potrzebują rejestratora cyfrowego. Jego rolę pełnić może komputer wyposażony w oprogramowanie NVR lub specjalny rejestrator sieciowy IP. Znaczna część kamer sieciowych wyposażona jest w gniazdo karty pamięci (najczęściej SD i microSD/SDHC/SDXC), które umożliwia prowadzenie lokalnej archiwizacji obrazu i jego zdalne odtwarzanie przez przeglądarki internetowe.

Kamery IP dzielone są najczęściej na wewnętrzne i zewnętrzne. Wśród kamer sieciowych wyróżniane są także wysokorozdzielcze kamery megapikselowe, Wi-Fi bezprzewodowe i termowizyjne.

Ze względu na typ obudowy, kamery IP dzielone są podobnie, jak kamery przemysłowe:

Urządzenie wizyjne pozwalające na odczytywanie numerów tablic rejestracyjnych. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu kamery w funkcję LPR.

Kamera analogowa przeznaczona do budowy systemu telewizji przemysłowej.


Podział kamer ze względu na przeznaczenie:


Podział kamer ze względu na typ obudowy:

Inaczej kamera IP. Jest to nowoczesna kamera przemysłowa wyposażona w wideoserwer. Do rejestrowania obrazu w kamerze sieciowej stosuje się rejestrator IP lub komputerową kartę DVR. Są to odpowiedniki rejestratora cyfrowego w przypadku kamer analogowych. Część z kamer sieciowych wyposażona jest w gniazdo na karty pamięci, które umożliwia archiwizowanie danych oraz ich zdalne odtwarzanie z poziomu przeglądarki internetowej lub dedykowanych do tego aplikacji komputerowych oraz mobilnych. Najczęściej są to kart micro SD, SDHC lub SDXC.

Kamery sieciowe IP bardzo często wyposażone są w funkcje pozwalające na inteligentną analizę obrazu oraz w funkcje, które znacząco poprawiają jakość nagrań. Jedną z takich funkcji jest tryb Dzień/Noc, który pozwala na rejestrowanie obrazu w słabych warunkach oświetleniowych.

Podział kamer sieciowych odbywa się najczęściej na wewnętrzne i zewnętrzne. Dodatkowo są one dzielone na kamery megapikselowe, bezprzewodowe z łącznościa WiFi oraz na kamery termowizyjne.

Podział kamer sieciowych ze względu na typ obudowy jest zbliżony do podziału w kamerach przemysłowych:

Kamering jest to system monitoringu wizyjnego pozwalający na stworzenie bezpiecznego środowiska oraz prowadzenie obserwacji danego obszaru w czasie rzeczywistym.

System kameringu może zostać zintegrowany z innymi systemami bezpieczeństwa takimi jak: system przeciwpożarowy, system kontroli dostępu czy system alarmowy. Taka integracja pozwala na podjęcie odpowiedniej reakcji natychmiast, dzięki czemu możliwe jest zapobieganie wielu niebezpiecznym sytuacjom.

Szerokość obszaru obejmowanego przez kamerę nadzorującą. Kąt widzenia (jako parametr kamery) podawany jest zazwyczaj w formie trzech wartości:

 • H - szerokość obrazu (ang. horizontal),
 • V - wysokość obrazu (ang. vertical),
 • D - przekątna obrazu (ang. diagonal).

Ze względu na kąt widzenia, obiektywy dzielone są na:

 • wąskokątne, posiadające długą ogniskową, umożliwiającą generowanie przybliżonego obrazu,
 • standardowe, o wielkości obiektywu zbliżonej do rozmiaru przetwornika,
 • szerokokątne, które dzięki krótkiej ogniskowej, pozwalają na objęcie monitoringiem większych obszarów.

Parametr opisujący obraz. Określa różnicę pomiędzy najciemniejszym, a najjaśniejszym punktem znajdującym się na zarejestrowanym obrazie.

System LPR (ang. Licence Plate Recognition) pozwala na automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych przez kamery, w ramach inteligentnych instalacji dozorujących. Technologia LPR obejmuje:

 • specjalizowane kamery LPR (najczęściej czarno-białe) dostosowane do pracy w dzień i w nocy,
 • wideoserwery LPR umożliwiające połączenie systemu monitoringu IP z identyfikacją tablic samochodowych,
 • rejestratory LPR
 • aplikacje pozwalające na zarządzanie odczytanymi danymi oraz na ich archiwizację.

Kamery LPR posiadają zróżnicowane parametry i możliwości. Niektóre z nich oferują wyłącznie możliwość odczytywania tablic, inne, bardziej zaawansowane, dostarczają także zdjęcia pojazdu ze zbliżeniem na twarz kierowcy.

Przetwornik jest to podstawowy element każdej kamery analogowej i cyfrowej. W kamerach wykorzystywane są dwa rodzaje matryc - matryce CCD oraz matryce CMOS. Wielkości przetwornika mierzone są w calach. Najczęściej spotykanymi rozmiarami matrycy w kamerach dozorowych są: 1/4", 1/3", 1/2,5" i 1/2".

Nazwa matrycy zawsze definiuje podstawowe parametry kamery. Przetwornik 5M 1/3" Progressive Scan CMOS posiada wielkość 1/3", generuje obraz o rozdzielczości 5 megapikseli oraz korzysta z technologii skanowania progresywnego.

Element kamery odpowiadający za czas naświetlania przetwornika. Migawka wykonuje otwarcie (o szerokości podyktowanej przez liczbę ), w czasie którego do matrycy dostarczana jest niezbędna ilość światła, po czym - we właściwym momencie - następuje jej zamknięcie. Długi czas naświetlania jest przydatny w przypadku dozorowania słabo oświetlonych miejsc, a krótki, w sytuacji monitorowania obszarów o wysokim poziomie iluminacji. Niedostateczny czas otwarcia migawki powoduje niedoświetlenie zdjęcia, przedłużony - jego prześwietlenie.
Wartość elektronicznej migawki podawana w specyfikacji technicznej kamer, przestawia przedział prędkości z jaką pracuje migawka. Im większy przedział, tym lepsze dostosowanie do zróżnicowanych warunków oświetleniowych. Im krótszy czas otwarcia migawki, tym wyższa czułość.

Jeden z parametrów obiektywów przeznaczonych dla kamer monitorujących. Urządzenia dozorujące mogą posiadać mocowania dwóch typów: C Mount oraz CS-Mount, oznaczające stałą odległość obiektywu od przetwornika kamery. Warto pamiętać, że obiektywy C są uniwersalne, czyt. kompatybilne z kamerami o dowolnym mocowaniu, w przeciwieństwie do obiektywów CS, których wykorzystanie w niewłaściwej kamerze może doprowadzić do trwałego uszkodzenia przetwornika.

Proces, w czasie którego na przetwornik kamery pada światło. Właściwy czas naświetlania powoduje prawidłowe odwzorowanie odcieni i intensywności barw. Przedłużone naświetlanie obrazu skutkuje prześwietleniem nagrania, z kolei zbyt jego skrócenie, powoduje generowanie przyciemnionych ujęć.

Obiektyw to układ optyczny, umożliwiający projekcję obrazu na światłoczułej powierzchni przetwornika kamery. Do podstawowych parametrów obiektywów zaliczyć można:

Podobnie, jak w przypadku przetworników, obiektywy również posiadają swoją wielkość. Jej wartość podawana jest w calach, a dotyczy rozmiaru obrazu, który może być wytworzony przy wykorzystaniu danego obiektywu. Bez względu na typ (C, lub CS-Mount), obiektywy są zawsze kompatybilne z matrycami o równej lub mniejszej wielkości, przy czym warto zauważyć, że w przypadku połączenia obiektywu z mniejszym przetwornikiem, obraz generowany przez kamerę zostanie zawężony (nastąpi zmniejszenie kąta widzenia).

Obiektywy dzielą się na:

Obiektyw mpx

Obudowa kamery przemysłowej jest jednym z najważniejszych jej elementów. To ona zapewnia kamerze odpowiednią pracę w danych warunkach środowiskowych. Największą rolę obudowa odgrywa w kamerach, które przeznaczone zostały do zastosowań zewnętrznych. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie ten typ kamer jest najbardziej narażony na uszkodzenia spowodowane przez złe warunki atmosferyczne i środowiskowe. Każda obudowa ma swoją klasę szczelności IP. Składa się ona z dwóch cyfr (np. IP66), które wyznaczają stopień ochrony.

Na zdjęciu poniżej została przedstawiona tabelka, dzięki której dowiesz się co oznacza dana cyfra w przypadku obudowy.

Jest to obudowa, która umożliwia montaż kamery w miejscach, w których narażona jest ona na akty wandalizmu. Są to min. stadiony czy kluby. Takie obudowy charakteryzują się dużą odpornością na wstrząsy i uderzenia. Dodatkowo w większości przypadków są one szczelne, dzięki czemu możliwe jest ich montowanie w miejscach, w których może dochodzić do oblewania ich wodą czy różnymi pyłami.

Parametr obiektywów definiujący kąt widzenia kamery. Wyrażany w milimetrach.

Ze względu na ogniskową, obiektywy dzielą się na:

 • stałoogniskowe - krótko i długoogniskowe,
 • zmiennoogniskowe.

Obiektywy długoogniskowe doskonale sprawdzają się w monitoringu wąskich wnętrz (np. korytarzy), gdyż pozwalają na generowanie obrazu o wąskim kącie widzenia. Obiektywy z długą ogniskową umożliwiają również nadzorowanie drogocennych przedmiotów znajdujących się w stałej odległości od kamery.

Dzięki szerokiemu kątowi widzenia, kamery wyposażone w obiektywy o krótkiej ogniskowej, pozwalają na dozorowanie dużych terenów zewnętrznych i pomieszczeń. Obiektywy krótkoogniskowe charakteryzują się dużą głębią ostrości.

Zmiennoogniskowe obiektywy pozwalają na korzystanie z zoomu optycznego. Obiektywy tego rodzaju stosowane są najczęściej w szybkoobrotowych kamerach z funkcjami PTZ.

Rozszerzenie skrótu: Open Network Video Interface Forum (tłumaczenie: Forum Otwartych Interfejsów Sieciowych Systemów Wizyjnych). ONVIF to uniwersalny protokół komunikacji pozwalający na budowę systemu monitoringu IP składającego się z urządzeń różnych marek. Przykładowo: przed wprowadzeniem standardu ONVIF, połączenie kamer IP i rejestratorów sieciowych IP od kilku producentów nie było możliwe.

Menu OSD (ang. On Screen Display) jest to panel pozwalający na zarządzanie ustawieniami urządzenia (np. kamery, rejestratora), który wyświetlany jest bezpośrednio na ekranie urządzenia.Menu OSD Przykładowe menu OSD rejestratora LC-Security.


Urządzenia pozwalające na generowanie światła w zakresie bliskiej podczerwieni (fale o długości 700-1000 nm). Im dłuższa jest wartość fali tym mniej widoczne jest światło dla oka ludzkiego. Oświetlacze podczerwieni wyposażone są w filtry, które regulują widoczność oświetlenia dla oka: 940 nm (całkowicie niewidoczny dla oka ludzkiego), 830 nm („efekt matowy” - prawie niewidoczny dla oka) i 750 nm (widoczne żarzenie reflektora).Oświetlacz podczerwieni LC-IR130

LC-IR130 - przykładowy oświetlacz podczerwieni firmy LC-Security.

Specjalny adapter umożliwiający synchronizację obiektywu typu C z mocowaniem kamery typu CS. Niektóre urządzenia dozorujące wyposażone w przetwornik CCD oferują możliwość regulacji pozycjonowania matrycy - w takim przypadku, pierścień dystansowy nie jest konieczny.

Pinhole jest to otworkowy typ obiektywu stałoogniskowego, który nie posiada możliwości zmiany odległości ostrzenia. Bardzo często posiada niewielkie wymiary. Stosowany jest zazwyczaj w monitoringu szpiegowskim.

PoE (ang. Power over Ethernet) to technologia przesyłu energii elektrycznej przy użyciu kabla Ethernetowego typu skrętka. Jest używana min. w kamerach sieciowych. Dzięki jej stosowaniu znacząco zmniejsza się czas oraz koszt instalacji kamery, ponieważ nie ma potrzeby prowadzenia do niej dodatkowego okablowania co często jest powiązane z wielogodzinnym wierceniem w ścianach.

Prywatny adres IP jest to adres IP, który przydzielany jest najczęściej w sieci wewnętrznej LAN przez router, do urządzeń w niej się znajdujących. Sam router posiada publiczny adres IP, który przydzielony jest przez naszego dostawcę internetu.

Matryca jest podstawowym elementem każdej kamery cyfrowej i analogowej. Współczesne kamery przeznaczone do wideonadzoru wykorzystują dwa rodzaje przetworników: CCD oraz CMOS. Wielkość przetwornika podawana jest w calach - najczęściej spotykane przetworniki w kamerach dozorujących mają rozmiar 1/4", 1/3", 1/2,5" i 1/2". W przypadku przemysłowych kamer z mocowaniem CS warto pamiętać, by przy wyborze obiektywu zweryfikować wielkość matrycy urządzenia monitorującego. Przetwornik jest zawsze kompatybilny z obiektywami o większej lub równej przekątnej (np. soczewka dobrze dopasowana do matrycy 1/3" posiada np. 1/3", 1/2,5" lub 1/2").

Nazwa przetwornika definiuje podstawowe parametry kamery, np. kamera z przetwornikiem 2M 1/4" Progressive Scan CMOS do generowania obrazu w rozdzielczości 2 megapikseli wykorzystuje technologię CMOS. Ponadto, matryca tego rodzaju bazuje na progresywnej metodzie skanowania obrazu.

Za inny przykład może posłużyć przetwornik SONY 1/3" B/W EXview HAD CCD wykorzystany w nowoczesnych kamerach przeznaczonych do wideoweryfikacji tablic rejestracyjnych GV-LPR CAM 20A. Matryce rodzaju B/W generują obraz wyłącznie w czerni i bieli. Wspomniany przetwornik firmy Sony wykorzystuje technologię EXview HAD CCD co oznacza silne podwyższenie czułości kamery, w porównaniu z urządzeniami wyposażonymi w standardowe matryce CCD.

Matryca CCD (ang. Charge Coupled Device) jest to układ wielu elementów światłoczułych, które rejestrują, a następnie odczytują sygnał elektryczny, który jest proporcjonalny do ilości padającego na niego światła. Odebrane przez przetwornik kamery dane mogą zostać zapisane w postaci nagrań wideo.

Poszczególne elementy przetwornika mierzą ilość światła dla jednej ze składowych RGB. Na każdy piksel wynikowego obrazu w postaci bitmapy przypada pomiar z kompletu elementów światłoczułych.


Przetwornik CCD

Rozmiary przetwornika CCD:


Typ Proporcje Długość (mm) Szerokość (mm) Przekątna (mm) Powierzchnia (mm2) Powierzchnia względna
1/6" 4:3 2,30 1,73 2,88 3,98 1,00
1/4" 4:3 3,20 2,40 4,00 7,68 1,93
1/3.6" 4:3 4,00 3,00 5,00 12,0 3,02
1/3.2" 4:3 4,54 3,42 5,68 15,5 3,89
1/3" 4:3 4,80 3,60 6,00 17,3 4,34
1/2.7" 4:3 5,27 3,96 6,59 20,9 5,24
1/2" 4:3 6,40 4,80 8,00 30,7 7,72
1/1.8" 4:3 7,18 5,32 8,93 38,2 9,59
2/3" 4:3 8,80 6,60 11,0 58,1 14,6
1" 4:3 12,8 9,60 16,0 123 30,9
4/3" 4:3 22,5 18,0 28,8 405 102
APS-C 3:2 25,1 16,7 30,1 419 105
35MM 3:2 36,0 24,0 43,3 864 217
645 4:3 56,0 41,5 69,7 2324 584

Matryca CMOS (ang. Complementary Metal Oxide Semiconductor) - układ wielu elementów czułych na światło wykonany przy użyciu technologii CMOS. Stosowany jest min. w kamerach sieciowych, aparatach cyfrowych czy lustrzankach cyfrowych.

Matryca CMOS zbudowana jest z następujących elementów:

 • wzmacniacz sygnału,
 • przetwornik analogowo-cyforwy,
 • mikrosoczewka - jej zadaniem jest skupienie światła na elemencie światłoczułym,
 • filtr barwny, odpowiadający za fakt, że piksel jest czuły tylko na pewne spektrum światła (najczęściej stosowana siatka filtrów Bayera),
 • element światłoczuły, który działa na zasadzie fotodiody.

Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj przewodu, który wykorzystywany jest w telewizji przemyslowej CCTV. W jego skład wchodzi żyła wewnętrzna z izolację, oplotu, który pokrywa żyłę, oraz z izolacji zewnętrznej. Zazwyczaj na końcu tych przewodów znajdują się złącza BNC.

Element obiektywu regulujący wielkość apertury. Im niższa liczba przysłony, tym większa ilość światła trafi do przetwornika. Przesłona i czas otwarcia migawki decydują o intensywności naświetlania przetwornika kamery.

Ze względu na przysłonę, kamery monitorujące można podzielić na 3 rodzaje:

 • bez przysłony - tanie, kompatybilne z prostymi kamerami,
 • z przysłoną ręczną,
 • z przysłoną automatyczną (Auto Iris).

Skrót od Pan Tilt Zoom, czyli funkcji zdalnego sterowania głowicą kamer obrotowych. Kamery PTZ posiadają wbudowany mechanizm pozwalający na pochylenie głowicy, horyzontalny obrót kamery (najczęściej nieograniczony) i zbliżanie obrazu za pomocą zoomu optycznego.

Macierz dyskowa umożliwiająca połączenie ze sobą dwóch lub więcej dysków twardych. Łączenie dysków za pomocą macierzy RAID sprawia, że połączone ze sobą dyski widziane są jako jeden duży. Dzięki temu istnieje możliwość zapisania większej ilości danych. Dyski połączone w ten sposób działają szybciej oraz zapewniają dużo większe bezpieczeństwo, ponieważ mogą wykonywać kopie plików 1:1 w czasie rzeczywistym.

RCA jest to złącze, które potocznie nazywane jest jako Cinch. Bardzo często używane w sprzęcie audio oraz wideo.

Rejestrator cyfrowy jest to urządzenie stosowane w systemach telewizji przemysłowej. Jego zadaniem jest zapamiętywanie (najczęściej na dysku HDD lub płycie DVD), w postaci cyfrowej, mierzonych wartości, obrazu oraz dźwięku. Dodatkowo pozwala on często na odtwarzanie wcześniej zapisanych nagrań oraz ich podgląd na żywo.

Regenerator sygnału (ang. repeater, inaczej: regenerator, wzmacniak, wtórnik, powtarzacz) jest to urządzenie służące do regeneracji sygnału stosowane głównie w telekomunikacji. Umożliwia zwiększenie zasięgu transmisji sygnału poprzez jego wzmacnianie.

RFC 868 - protokół umożliwiający pełną synchronizację zegarów w komputerach oraz innych urządzeniach w sieci internet.

Jeden z typów przewodu stosowanego w telewizji przemysłowej. Jego impedancja wynosi 75 Ohm. Bez wykorzystania wzmacniaczy sygnału maksymalny zasięg transmisji dla tego typu kabla wynosi około 550 metrów. Jego zewnętrzna średnica oraz masa potrafi być nawet dwa razy większa od kabla RG-59. Przekłada się to na zwiększoną cenę kabla oraz mniejszą wygodę podczas jego układania.

To jeden z najczęściej stosowanych typów kabli w telewizji przemysłowej. Posiada impedancje 75Ohm oraz średnicę zewnętrzną zbliżoną do 6mm. Jego maksymalny zasięg transmisji wynosi 250 metrów. Można go zwiększyć poprzez użycie wzmacniaczy sygnału i innych urządzeń tego typu. Jego masa jest dwa razy mniejsza w stosunku do kabla RG-11.

Rozdzielczość obrazu jest to parametr określający ilość pikseli znajdujących się w poziomie oraz w pionie. Tym samym określa on wymiary zarejestrowanego obrazu. Im więcej pikseli posiada obraz tym jest wyraźniejszy. Najczęściej podaje się go jako iloczyn dwóch liczb określających ilośc pikseli w poziomie oraz pionie.

Rozdzielczość 1024 x 768 oznacza, że obraz tworzy 786 432 pikseli.

RTP (ang. Realtime Transport Protocol) - protokół transmisji danych służący do przesyłania obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym.

S/N (ang. Signal To Noise Ratio) - Stosunek sygnału do szumu. Parametr ten określa odstęp pomiędzy sygnałem, który wytwarza kamera przy wyłączonym AGC, a naturalnym szumem matrycy urządzenia.

SATA - Serial ATA - jest to szeregowa magistrala komputerowa, która została opracowana i certyfikowana przez SATA-IO. Umożliwia komunikację pomiędzy adapterami magistrali hosta (HBA) a urządzeniami pamięci masowej (dyski twarde, SSD, napędy taśmowe i napędy optyczne). SATA jest następstwem równoległej magistrali ATA.

SCART (fr. Syndicat des Constructeurs d?Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs) jest to złącze służące do łączenia ze sobą elementów zestawów AV (audio-wideo). Znane jest również pod nazwą Eurozłącze. W złącza typu SCART wyposażone zostało wiele urządzeń takich jak telewizory, odtwarzacze wideo, odtwarzacze DVD, tunery, dekodery, konsole do gier itp. Eurozłącze posiada możliwość oddzielnego sterowania wzmacniaczami chromacji (RGB), co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu.

Do złącza SCART doprowadzony jest sygnał kompozytowy (composite), audio (mono+stereo), RGB oraz S-Video.

Sens up jest to funkcja wydłużająca czas zbierania informacji z matrycy CCD z 1/50s do nawet 2s. Jest to możliwe dzięki integracji sygnału z kilku kolejnych ramek w celu zredukowania szumów. Dzięki temu zwiększona zostaje czułość kamery.

Skanowanie międzyliniowe to typ skanowania, w którym w przeciwieństwie do skanowania progresywnego, obraz skanowany jest dwukrotnie. Najpierw skanowane są linie nieparzyste a później parzyste. Może to skutkować efektem migania obrazu, który spowodowany jest przez wyświetlanie linii parzystych i nieparzystych naprzemiennie. Dodatkowo istnieje możliwość pojawienia się postrzępionych krawędzi podczas ruchu, ponieważ podczas skanowania linii parzystych i nieparzystych występują niewielkie przerwy. Niewątpliwą zaletą tego typu skanowania obrazu jest zmniejszona ilość zajmowanej przez nagrania pamięci oraz mniejsze zużycie pasma.

Skanowanie obrazu może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skanowanie z przeplotem (międzyliniowe), a drugim skanowanie progresywne. Metoda skanowania obrazu jest jednym z wyznaczników jego jakości.

Skanowanie progresywne jest to technika nagrywania obrazu, w której jest on skanowany w całości (w przeciwieństwie do skanowania międzyliniowego). Technika ta pozwala na wyświetlanie na monitorze obrazu w całości, bez przerw pomiędzy liniami, które występują we wspomnianym wcześniej skanowaniu międzyliniowym. Przekłada się to na dużo lepszą kondycję wzroku osoby nadzorującej, ponieważ obraz nie miga. Dodatkowo poprawia to jakość oglądanego nagrania.

Dysk SSD (ang. solid-state drive lub solid state disk) to urządzenie pamięci masowej wyprodukowane w oparciu o pamięć typu flash. W odróżnieniu od dysków twardych dyski SSD nie posiadają elementów mechanicznych. Składają się tylko z elementów stałych. Większość dysków SSD wyposażona została w interfejs serial ATA, dzięki czemu można je z łatwością podpiąć do większości nowoczesnych płyt głównych. Dostępne są również urządzenia SSD zainstalowane na kartach PCI Express.

SSNR (ang. Samsung Super Noise Reduction) jest to zaawansowany algorytm zaprojektowany przez firmę Samsung. Pozwala na możliwie jak największym, a przy okazji najmniej inwazyjnym, zmniejszeniu szumów przy jednoczesnym zachowaniu jak najlepszej jakości obrazu w bardzo wymagających warunkach oświetleniowych.

Niepożądany sygnał, który wytwarzany jest przez układy elektroniczne. W telewizji przemysłowej zazwyczaj jest to szum wytwarzany przez przetwornik światłoczuły. Objawia się występowaniem na obrazie plamek różnej wielkości, które zmniejszają czytelność obrazu. Występuje bardzo często przy słabym oświetleniu.

Światłowód jest to przezroczysta struktura, w której odbywa się propagacja światła. Światłowody są to kable optyczne umożliwiające przesyłanie sygnału optycznego na odległości od ułamków milimetra nawet do setek kilometrów. Są one coraz częściej stosowane podczas tworzenia sieci kablowych, w telekomunikacji, w lokalnych sieciach komputerowych oraz podczas tworzenia zaawansowanych systemów sieciowego monitoringu optycznego.

Telewizja przemysłowa znana jest również pod nazwą CCTV (ang. closed-circuit television). Jest to system przesyłania obrazu (czasami połączonego z dźwiękiem), który odbywa się w zamkniętym systemie odbiorczym. Służy do nadzoru oraz zwiększenia bezpieczeństwa w monitorowanym obiekcie.

System telewizji przemysłowej składa się najczęściej z:

 • kamer
 • serwera wideo
 • rejestratora wideo
 • cyfrowego rejestratora wideo
 • centrum monitoringu

TVL to Linie Telewizyjne, w których podawana jest rozdzielczość kamer analogowych. W Japonii oraz Ameryce Północnej standardem telewizji analogowej jest NTSC, a w Europie standard ten nazwany został PAL. Pierwszy z nich posiada rozdzielczość 480 linii (TVL) oraz odświeżanie na poziomie 60 półobrazów na sekundę (30FPS). Drugi odświeżany jest z prędkością 25 klatek na sekundę (50 półobrazów), a jego rozdzielczość równa jest 576 linii. Całkowita ilość wysyłanych informacji w obydwu przypadkach jest sobie równa.

Złącze VGA (ang. Video Graphics Array) przeznaczone jest do stosowania w monitorach komputerowych. Bardzo często rejestratory DVR posiadają złącze VGA, co pozwala na bezpośrednie podłączenie rejestratora do monitora. Dzięki temu nie ma potrzeby zakupu oraz stosowania dodatkowych konwerterów, które umożliwiłyby podłączenie sprzętu.

Obiektywy Video Drive - sterowanie automatyczną przysłoną odbywa się w nich przy użyciu elektroniki, która zawarta została w obiektywie. Poziom sygnału z kamery kontrolowany jest dzięki wzmacniaczowi. Na jego podstawie określana jest wielkość otworu apertury.

WDR (ang. Wide Dynamic Range) - Szeroki zakres dynamiki. Jest to typ matrycy, który rejestruje szeroki zakres tonalny natężenia światła. Dzięki temu istnieje możliwość poprawnego wyświetlenia wysoko kontrastowych scen.

Wideoendoskop jest to urządzenie diagnostyczne, dzięki któremu istnieje możliwość zbadania wnętrza urządzeń i maszyn bez konieczności ich demontażu. Składa się z minikamery oraz z walca elastycznego, który umożliwia wprowadzenie kamery do urządzenia/maszyny. Dodatkowo wideoendoskopy często są wyposażone w monitory, na których wyświetlany jest obraz widziany przez kamerę.

Wideoserwer jest to urządzenie służące do digitalizacji obrazu analogowego, a następnie jego transmitowanie przez sieć w postaci cyfrowej, która kompatybilna jest z pozostałymi strumieniami systemu IP. Wideoserwery najczęściej są wyposażone w procesor odpowiedzialny za kompresję obrazu, przetwornik obrazu oraz w wejścia analogowe - najczęściej w liczbie od jednego do czterech. W większości przypadków wideoserwery umożliwiają, podobnie jak kamery IP, połączenie się z nimi poprzez przeglądarkę internetową. Znacząco ułatwia to korzystanie z nich oraz ich konfigurację. Ogromnym plusem wykorzystania wideoserwerów jest możliwość wyeliminowania z systemu monitoringu rejestratorów DVR, ponieważ obraz rejestrowany przez kamery analogowe podłączone do wideoserwera może być zapisywany na dowolnym komputerze podłączonym do sieci.

Zoom cyfrowy pozwala na sztuczne przybliżenie obrazu przy użyciu procesora komputerowego lub tego wbudowanego w kamerę/aparat. Korzystanie z zoomu cyfrowego wiąże się z pogorszeniem jakości zarejestrowanego obrazu. Dużo lepszą metodą przybliżenia jest zoom optyczny.

Zoom optyczny jest to wartość przedstawiająca krotność najdłuższej ogniskowej w stosunku do najkrótszej ogniskowej w obiektywie. Informuje nas ona ile razy możemy zwiększyć ogniskową w obiektywie zmiennoogniskowym. Wynika z tego, że parametr "Zoom optyczny" nie ilustruje ilokrotnie można przybliżyć obraz, ale ukazuje skalę ogniskowej, z której wynika przybliżenie obrazu. Aby wyliczyć przybliżenie obiektywu należy wziąć pod uwagę ekwiwalent ogniskowej.

ZYSKUJ WIĘCEJ!

Zapisz się i otrzymuj informacje o:
promocjach, okazjach, nowościach,
oraz cenne kody promocyjne!

Dodatkowo zapisując się do Newslettera
otrzymasz 50 zł na pierwsze zakupy

Zestaw kamer do biura

Biuro to miejsce, w którym zarówno pracownicy, jak i klienci powinni czuć się...

Zestaw kamer do domu

Dom jest dla większości z nas ostoją spokoju i bezpieczeństwa...

Zestaw kamer do firmy

Kamering wizyjny staje się powoli nieodłącznym elementem systemów...

Zestaw kamer do magazynu

Wysokiej klasy instalacje monitoringu wizyjnego są dziś...

Zestaw kamer do parkingu

Jak wiadomo systemy monitoringu szczególnie chętnie instalowane są w...

Zestaw kamer do przedszkola

Stale rozwijające się technologie monitoringu zdobywają coraz nowe...

Zestaw kamer do sklepu

Monitoring w sektorze handlu detalicznego sprawdza się już od wielu...

Zestaw kamer do szkoly

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

Zestaw kamer do uczelni

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

informacje o prezentowanej ofercie
Zobacz
jak stworzyć
SYSTEM KAMERINGU