Porównujesz: 0




Centrale alarmowe - budowa i zastosowanie

W systemach sygnalizacji włamań i napadów najważniejszą funkcję pełni centrala alarmowa, która w dobie dzisiejszego monitoringu musi spełniać wiele zadań. Jako podstawowe zadania central alarmowych można wymienić przejmowanie sygnałów od czujek, generowanie stosownych sygnałów wyjściowych np. alarmu (po wcześniejszej obróbce i analizie odebranych sygnałów) oraz zasilanie wszystkich urządzeń współpracujących (także przy braku napięcia w sieci energetycznej).


Dzisiejsze centrale alarmowe możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to tanie, proste, zbudowane w oparciu o układy scalone małej i średniej skali integracji i z niewielką ilością funkcji. Drugi rodzaj central to urządzenia stosunkowo drogie, z bardzo wieloma funkcjami opcjonalnie programowalnymi, zbudowane w oparciu o technikę mikroprocesorową i stosowane w wymagających instalacjach alarmowych.


Zwykła centralka posiada do 4 wejść typu NC w tym jedno zwłoczne i jedno antysabotażowe, do 2 wyjść alarmowych oraz wejście służące do uzbrajania i wyłączania systemu alarmowego. Urządzenia tego typu pozwalają (nie zawsze) na potencjometryczne nastawianie czasu zwłoki na wejściu/wyjście i czas trwania alarmu. W każdym przypadku występuje pamięć alarmu, w postaci diod zapalających się po wystąpieniu pobudzenia w którejś z linii i świecących nawet po ustąpieniu alarmu i wyłączeniu czuwania systemu. Pozwala to na stwierdzenie, która czujka była odpowiedzialna za wygenerowanie sygnału alarmowego. Niektóre proste centrale alarmowe posiadają możliwość blokowania poszczególnych linii dozorowych za pomocą specjalnych przełączników, znajdujących się na obudowie urządzenia.



Fot. Profesjonalna centralka mikroprocesorowa firmy Satel



Typowa centralka mikroprocesorowa posiada przeważnie od 6 do 12 wejść (spotykane urządzenia z większą liczbą wejść) i kilka wyjść. Wejście może być zaprogramowane jako zwłoczne lub natychmiastowe, wyłączalne lub 24-godzinne, typu NO, NB, parametryczne lub dwuparametryczne (takie wejście wymaga zamknięcia odpowiednią odpornością, np. 1k?), wywołujące alarm głośny, cichy, gong ostrzegający lub też mające jeszcze mnóstwo innych opcji użytkowych. Wyjścia mikroprocesorowych central alarmowych mogą być typu ciągłego lub pulsującego, polaryzacji dodatniej lub ujemnej, wyłączane samoczynnie po nastawionym czasie lub dopiero przy użyciu stosowanych kodów deaktywacyjnych, mogą także sygnalizować stan alarmu lub dowolny ze stanów awaryjnych, itp.


VERSA 10 SATEL


Fot. Centrala alarmowa VERSA 10 SATEL



Centrale mikroprocesorowe posiadają spory blok programowy do współpracy poprzez linię telefoniczną z komputerem centrum monitoringu. Poprzez naciśnięcie specjalnych klawiszy (np. na bezprzewodowym sterowniku) można wezwać tą drogą pomoc medyczną, straż pożarną, policję lub służbę ochrony odpowiedzialną za dany obiekt. Nierzadko nowoczesne centrale alarmowe posiadają możliwość zdalnego przeprogramowania za pomocą linii telefonicznej. Centralki te są także wyposażone w zegar systemowy i pamięć zdarzeń. Dzięki temu są w stanie zapamiętywać dzień i godzinę wystąpienia alarmu oraz linię alarmującą, czas i rodzaj występującego stanu awaryjnego, a niekiedy czas włączenia i wyłączenia systemu alarmowego i numer użytego kodu.


Centralki z mikroprocesorem zostały również wyposażone we wbudowany dialer oraz potrafią przekazać tekstowy komunikat alarmowy przez sieć pagerową, na adres e-mail, lub sms na wcześniej zdefiniowany numer telefonu. Dają możliwość korzystania z wielu kodów o różnych przyporządkowanych im właściwościach. Umożliwiają sterowanie z wielu szyfratorów (paneli sterujących instalacją alarmową) umieszczonych w różnych dogodnych miejscach (np. przy dwóch wejściach do budynku lub też przy wejściu i w sypialni właściciela chronionego domu). Umożliwiają podział systemu przeważnie na 2 - 4 funkcjonalne odrębne części obsługiwane niezależnie od siebie różnymi kodami (centrale wysokie jakości posiadają nawet 32 i więcej stref niezależnego czuwania). Pozwala to na obsłużenie kilku użytkowników jedną centralką (np. sąsiadów w domku bliźniaczym lub szeregowcu).


INTEGRA 64 SATEL


Fot. Wysokiej klasy centralka alarmowa INTEGRA 64 SATEL



Ponadto, pozwalają również użytkownikowi na włączenie całości systemu alarmowego na czas nieobecności w domu lub tylko jego części np. parteru, piwnicy i garaży podczas gdy on śpi w sypialni na piętrze. Centrale alarmowe, oprócz podstawowej płyty z elektroniką mają w obudowie transformator zasilacza sieciowego i bezobsługowy, szczelny akumulator o pojemności od 1,2 do 6,5Ah. Większe akumulatory są umieszczane oddzielnie. Standardowe napięcie zasilania elementów systemu alarmowego to około 12,6V. Takie też jest napięcie akumulatorów. Pojemność akumulatora powinna wystarczać na zasilanie instalacji alarmowej tak długo jak długo trwa nieobecność użytkownika, lecz nie krócej niż 72 godziny. Jest to dosyć łatwe do wyliczenia i wykonania bowiem wszystkie stale zasilane elementy systemu alarmowego mają podany w instrukcji pobór prądu, a sitak skonstruowane by był on jak najmniejszy. Typowy pobór prądu czujki to około 15mA, czujki dualnej około 25mA, zamka szyfrowego lub centralki prostej 5 - 15mA, centralki mikroprocesorowej w zakresie od 50 do 150mA.



...wróć do pomocy

ZYSKUJ WIĘCEJ!

Zapisz się i otrzymuj informacje o:
promocjach, okazjach, nowościach,
oraz cenne kody promocyjne!

Dodatkowo zapisując się do Newslettera
otrzymasz 50 zł na pierwsze zakupy

Zestaw kamer do biura

Biuro to miejsce, w którym zarówno pracownicy, jak i klienci powinni czuć się...

Zestaw kamer do domu

Dom jest dla większości z nas ostoją spokoju i bezpieczeństwa...

Zestaw kamer do firmy

Kamering wizyjny staje się powoli nieodłącznym elementem systemów...

Zestaw kamer do magazynu

Wysokiej klasy instalacje monitoringu wizyjnego są dziś...

Zestaw kamer do parkingu

Jak wiadomo systemy monitoringu szczególnie chętnie instalowane są w...

Zestaw kamer do przedszkola

Stale rozwijające się technologie monitoringu zdobywają coraz nowe...

Zestaw kamer do sklepu

Monitoring w sektorze handlu detalicznego sprawdza się już od wielu...

Zestaw kamer do szkoly

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

Zestaw kamer do uczelni

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

informacje o prezentowanej ofercie
Zobacz
jak stworzyć
SYSTEM KAMERINGU