Porównujesz: 0
Moduły komunikacyjne GSM w centralach alarmowych Perfecta firmy Satel


Moduły komunikacyjne GSM w centralach alarmowych Perfecta firmy Satel

Moduły komunikacyjne GSM w centralach alarmowych Perfecta firmy SatelOprócz funkcji alarmowych, bardzo ważną cechą systemów są możliwości powiadamiania oraz komunikacji. Tak naprawdę ten czynnik wpływa na ogólną skuteczność systemu, który powiadomi odpowiednie służby ochroniarskie na wypadek wystąpienia niebezpiecznej sytuacji i wskaże miejsce oraz cel interwencji. Zaletą stosowania modułów jest również prowadzenie monitoringu zdarzeń, zdalnej konfiguracji urządzeń, połączenia z programem komputerowym lub aplikacją mobilną, powiadamiania głosowego (możliwość definicji komunikatów), sterowanie przez SMS, a także weryfikacja audio. Z tego względu postanowiliśmy przygotować kilka informacji na temat modułów GSM wykorzystywanych w popularnych centralach alarmowych firmy Satel z serii Perfecta.


Moduły GSM w centralach Perfecta - podstawowe informacje


Centrale alarmowe Perfecta są jednymi z częściej wybieranych na rynku. Łączą tradycyjne rozwiązania z nowoczesnymi, np. możliwa obsługa aplikacji mobilnej, funkcji zdalnego monitoringu, a także zdefiniowania kilku stref dozorowych, pracujących w różnych trybach. Centrale Perfecta dedykowane są do rozwiązań w domu jednorodzinnym, małej firmie, biurze lub sklepie. W tym wypadku standardowo wykorzystano moduł GPRS/GSM z możliwością zdefiniowania kilkunastu komunikatów głosowych. Moduł GPRS odpowiada następująco za obsługę i możliwość połączenia z aplikacją mobilną Perfecta Control oraz Perfecta Soft (na komputer stacjonarny lub laptop), a także połączenia ze stacją monitorującą. Moduł GSM pozwala sterować centralą za pomocą SMS, definiować komunikaty głosowe, otrzymywać powiadomienia oraz weryfikacją audio.Ilustracja ukazująca funkcję powiadamiania telefonicznego

Funkcja powiadamiania telefonicznego w programie Perfecta Soft

Użytkownik ma możliwość wykorzystania dwóch kart SIM (Nano SIM). Ma to w szczególności cel prewencyjny podczas wystąpienia awarii lub utraty sygnału z jednym operatorem. W ten sposób w trakcie zaniku połączenia z jedną kartą, urządzenie automatycznie wybiera kartę drugiego operatora, zazwyczaj połączenia trwa kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Należy przy tym zaznaczyć „możliwość ” skorzystania z tej funkcji, jeżeli nie chcemy lub nie posiadamy środków na dwie karty SIM, możemy śmiało skorzystać z jednej. Nasuwa się pytanie jaką kartę wykorzystać, czy lepszy jest abonament czy cykliczne doładowywanie karty (Pre-paid)?


Abonament czy doładowanie karty?


Jeszcze do pewnego czasu w modułach GSM wykorzystywano karty pre-paid, które należało co miesiąc doładować. Karta powinna zostać zarejestrowana, użytkownik musi zatem kupić ją we własnym zakresie i wprowadzić swoje dane osobowe do systemu uwierzytelniającego. Alternatywą są karty abonamentowe, w tym wypadku nie musimy przejmować się o doładowanie konta. Nie mniej jednak moduły GSM stosowane w centralach alarmowych stale przesyłają informację w celach komunikacyjnych z użytkownikami oraz powiadamiania na wypadek wystąpienia alarmu. Dla sprawniejszej pracy systemu zalecane jest wykorzystanie kart telemetrycznych, które wykorzystywane są m.in. do lokalizacji GPS, a także kontroli wielu urządzeń lub elementów systemu w dużych przedsiębiorstwach.


Karty telemetryczne są w tej chwili powszechnie dostępne i można zakupić je u praktycznie każdego operatora GSM. Karty zazwyczaj obciążone są stałym abonamentem, ale posiadają również dodatkowy pakiet Internetu (komunikacja za pomocą Internetu ze stacjami serwerami SATEL).


Sterowanie SMS oraz aplikacja mobilna Perfecta Control


Moduł GSM pozwala nam w pełni korzystać z dobrodziejstw systemu alarmowego, a mianowicie stałej kontroli instalacji oraz zdalnego zarządzania, co bardzo wpływa na ogólną wygodę użytkowania. Aby cieszyć się sterowaniem SMS, należy w pierwszej kolejności zdefiniować wszelkie komunikaty, funkcje oraz treść poleceń sterujących. Należy wziąć pod uwagę: • naruszenie wejścia


 • włączenie funkcji czuwania oraz jej dezaktywacji - skasowanie alarmu


 • funkcja wywołania alarmu napadowego, medycznego lub pożarniczego (podobne działanie jak przyciski napadowe)


 • funkcja sprawdzenia stanu stref


 • zdefiniowanie numerów telefonów, które będą komunikować się z centralą
Ilustracja ukazująca zaprogramowane funkcje powiadamiania GSM

Zaprogramowane funkcje powiadamiania GSM

Wiadomość SMS może zawierać kilka poleceń sterujących, należy jednak pamiętać o
prawidłowym sformatowaniu wiadomości poprzez wpisanie odpowiedniego kodu USSD (Unstructured Supplmentary Service Data). USSD jest mechanizmem wykorzystywanym powszechnie w sieciach GSM umożliwiającym bezpośrednią komunikację pomiędzy telefonem komórkowym, a poszczególnymi elementami sieci komórkowej.


Oprócz standardowej obsługi centrali za pomocą funkcji GSM można również wykorzystać aplikację mobilną Perfecta Control. Pozwala ona m.in. sprawdzać stan stref oraz wyjść alarmowych, aktywować albo dezaktywować alarm, przeglądać zdarzenia, a także otrzymywać powiadomienia o alarmach za pomocą funkcji PUSH. Aplikacja dostępna jest do pobrania na platformie Google Play dla systemów Android lub App Store dla użytkowników systemu iOS. Podobnie jak w przypadku funkcji GSM, należy skonfigurować dostęp do aplikacji oraz wstępne ustawienia: • nazwę systemu w celu identyfikacji podczas korzystania z aplikacji


 • należy wprowadzić numer IMEI (indywidualny numer identyfikacyjny urządzeń GSM) komunikatora GSM centrali alarmowej


 • należy wprowadzić numer identyfikacyjny centrali alarmowej


 • wprowadzić hasło użytkownika do obsługi aplikacji mobilnej


 • wybrać ikonę (łatwiejsza identyfikacja systemu podczas korzystania z aplikacji)
Ilustracja ukazująca panel konfiguracyjny aplikacji Perfecta Control

Panel konfiguracyjny aplikacji Perfecta Control

Skonfigurowane ustawienia można również w łatwy sposób skopiować do innego urządzenia mobilnego za pomocą kodu QR. W tym celu należy go wyświetlić na urządzeniu ze skonfigurowanymi ustawieniami i odczytać go na drugim sprzęcie.


ZYSKUJ WIĘCEJ!

Zapisz się i otrzymuj informacje o:
promocjach, okazjach, nowościach,
oraz cenne kody promocyjne!

Dodatkowo zapisując się do Newslettera
otrzymasz 50 zł na pierwsze zakupy

Zestaw kamer do biura

Biuro to miejsce, w którym zarówno pracownicy, jak i klienci powinni czuć się...

Zestaw kamer do domu

Dom jest dla większości z nas ostoją spokoju i bezpieczeństwa...

Zestaw kamer do firmy

Kamering wizyjny staje się powoli nieodłącznym elementem systemów...

Zestaw kamer do magazynu

Wysokiej klasy instalacje monitoringu wizyjnego są dziś...

Zestaw kamer do parkingu

Jak wiadomo systemy monitoringu szczególnie chętnie instalowane są w...

Zestaw kamer do przedszkola

Stale rozwijające się technologie monitoringu zdobywają coraz nowe...

Zestaw kamer do sklepu

Monitoring w sektorze handlu detalicznego sprawdza się już od wielu...

Zestaw kamer do szkoly

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

Zestaw kamer do uczelni

Monitoring w szkołach staje się coraz bardziej powszechny...

informacje o prezentowanej ofercie
Zobacz
jak stworzyć
SYSTEM KAMERINGU